Skip to Content

Schnader Attorneys Named to The Best Lawyers in America

On August 20, 2020 by Schnader in News

Many Schnader attorneys were selected for inclusion in the 2021 edition of The Best Lawyers in America, including four named “Lawyer of the Year” and three named to The Best Lawyers in America: Ones to Watch. Selection for these honors is determined through an extensive peer-review survey in which leading attorneys cast confidential votes on the legal abilities of their peers.

Lawyer of the Year

In Philadelphia, Joseph Lundy was named “Lawyer of the Year” for Nonprofit / Charities Law; Bruce Merenstein was named “Lawyer of the Year” for Appellate Practice; and Samuel Silver was named “Lawyer of the Year” for Product Liability Litigation – Defendants. 

In Pittsburgh, Paul Titus was named “Lawyer of the Year” for Litigation – Bankruptcy.

Best Lawyers in America

New Jersey honorees:

  • Jeanne Schubert Barnum (Construction Law, Litigation – Construction)
  • Lisa J. Rodriguez (Mass Tort Litigation / Class Actions – Plaintiffs)

New York honorees:

  • Christine Carty (Employment Law – Individuals, Litigation – Labor and Employment)
  • Thomas F. Giordano (Construction Law, Litigation – Construction)
  • Theodore L. Hecht (Construction Law, Litigation – Construction)
  • Scott J. Wenner (Litigation – Labor and Employment)

Philadelphia honorees:

  • Richard A. Barkasy (Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law, Litigation – Bankruptcy)
  • Roberta Barsotti (Litigation – Trusts and Estates)
  • Jo Bennett (Employment Law – Management, Litigation – Labor and Employment)
  • Melissa S. Blanton (Real Estate Law)
  • Robert L. Collings (Environmental Law, Litigation – Environmental)
  • Albert S. Dandridge, III (Corporate Law, Securities Regulation)
  • Arlene Fickler (Commercial Litigation)
  • Randall P. Hsia (Criminal Defense: White-Collar)
  • Anne E. Kane (Employment Law – Management)
  • Ronald E. Karam (Information Technology Law, Technology Law)
  • Marilyn Z. Kutler (Real Estate Law, Land Use and Zoning Law, Public Finance Law)
  • Nicholas J. LePore, III (Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law, Litigation – Bankruptcy)
  • Theresa E. Loscalzo (Commercial Litigation, Litigation – Mergers and Acquisitions)
  • Joseph E. Lundy (Non-Profit /Charities Law, Tax Law)
  • Bruce P. Merenstein (Appellate Practice, Criminal Defense: White Collar)
  • Ira Neil Richards (Commercial Litigation)
  • Bruce A. Rosenfield (Trusts and Estates, Tax Law)
  • Roy S. Ross (Trusts and Estates)
  • Deena Jo Schneider (Appellate Practice)
  • Denny Shupe (Aviation Law)
  • Samuel W. Silver (Commercial Litigation, Criminal Defense: White-Collar, Product Liability Litigation – Defendants)
  • David Smith (Commercial Litigation, Litigation – Intellectual Property, Litigation – Real Estate)
  • Dennis R. Suplee (Bet-the-Company Litigation, Commercial Litigation, Litigation – Environmental, Litigation –Intellectual Property)
  • Ralph G. Wellington (Appellate Practice, Bet-the-Company Litigation, Commercial Litigation, Litigation – Banking and Finance, Litigation –Trusts and Estates, Railroad Law)

Pittsburgh honorees:

  • Michael G. Bock (Construction Law, Litigation – Construction)
  • Ronald S. Cusano (Energy Law, Environmental Law)
  • Deborah A. Rouse (Land Use and Zoning Law, Real Estate Law)
  • Paul H. Titus (Appellate Practice, Arbitration, Bet-the-Company Litigation, Commercial Litigation, Litigation – Bankruptcy)
  • Keith E. Whitson (Commercial Litigation, Product Liability Litigation – Defendants)

San Francisco honorees:

  • George H. Kalikman (Bankruptcy and Creditor Debtor Rights / Insolvency and Reorganization Law, Litigation – Bankruptcy)
  • Sheila Doyle Kelley (Product Liability Litigation – Defendants)
  • Leo J. Murphy (Product Liability Litigation – Defendants)

Washington, D.C. honoree:

  • Timothy K. Lewis (Administrative / Regulatory Law, Appellate Practice, Arbitration, Commercial Litigation, Mediation)

Ones to Watch

The following attorneys were named to The Best Lawyers in America: Ones to Watch,  a recognition given to attorneys in practice approximately 5-9 years for outstanding professional excellence. 

  • Samantha Banks (Commercial Litigation)
  • Danielle Bruno McDermott (Commercial Litigation)
  • Brandy Ringer (Appellate Practice)